Jakich ściegów używać do szycia zabawek?

ścieg dziergany

Podstawowe ściegi

Kochani dzisiaj przedstawię Wam bardzo proste 3 podstawowe ściegi ręczne, które wykorzystuję do szycia moich zabawek. Są banalnie proste, więc na pewno każdy z Was sobie z nimi poradzi. Nie będę Was zanudzać teorią, także możemy od razu przejść do rzeczy. Zapraszam na opis 😉

Ścieg dziergany

Zaczniemy od ściegu dzierganego. Często wykorzystuję go do wykańczania tablic, książeczek oraz zabawek.

Wykonanie krok po kroku:

1.Wbijamy igłę i przeciągamy nitkę na drugą stronę. Ja zaczynam obszywając brzeg górny od strony prawej do lewej- tak jak widać na zdj.

podstawowe ściegi

2. Wbijamy igłę w to samo miejsce i przeciągamy nitkę.

Zdjęcie po przeciągnięciu nitki.

3. Mamy zrobiony pkt 1. Wbijamy igłę w pkt 2.

4. Podczas przeciągania nitki tworzy nam się pętelka, przez którą musimy przełożyć igłę i dociągnąć nitkę do końca.

Widok po przeciągnięciu nitki.

5. Wbijamy igłę w pkt 3 i wykonujemy wszystko jak przy pkt 2. Dopiero od tego momentu będzie widoczny "prawidłowy" ścieg dziergany.

Widok po dociągnięciu nitki.

6. Powtarzamy cały czas pkt 2. Na obrazku widzimy jak wychodzi wzór. Starajcie się zachować równe odległości pomiędzy pkt 1, 2, 3, 4, 5, itd

Ścieg sznureczkowy

Kolejnym ściegiem jest ścieg sznureczkowy. Sprawdza się bardzo dobrze przy wyszywaniu elementów zdobiących, np kieszenie spodni, usta, piegi itp. Wykorzystuję go również do przyszywania rzepów w niektórych zabawkach, po to by zapewnić im trwałość.

Wykonanie:

Najpierw wbijamy igłę (na lewej str. filcu) w pkt 1 i prowadzimy ją do pkt 2 (na prawej str. filcu). Następnie musimy się troszkę cofnąć aby wbić igłę w pkt 3 (na lewej str filcu).

ścieg sznureczkowy

Z pkt 3 przechodzimy do pkt 4, wbijając igłę na prawej str. filcu, a następnie cofamy się, aby wbić igłę w pkt 5 (na lewej str filcu).

Z pkt 3 przechodzimy do pkt 4, wbijając igłę na prawej str. filcu, a następnie cofamy się, aby wbić igłę w pkt 5 (na lewej str filcu).

Powtarzamy powyższy schemat.

ścieg sznureczkowy

Ścieg przed igłą

Ostatni ścieg na dzisiaj to najprostszy ścieg ręczny, wykorzystuję go m.in. do przyszywania elementów do stron. Króciutki opis poniżej.

Legenda:

A - wbijamy igłę na lewej stronie filcu,

B - Wbijamy igłę na prawej stronie filcu.

Wykonujemy szew przed igłą szyjąc z pkt A do pkt B.

ścieg przed iglą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *