Lalka waldorfska

lalka waldorfska

Napiszę kilka słów na temat pedagogiki waldorfskiej oraz samej lalki. Będzie to baaardzo okrojony opis, ponieważ chcę tylko abyście mieli pojęcie o co w tym wszystkim chodzi.

Co to jest pedagogika waldorfska?

Zadaniem pedagogiki waldorfskiej jest wprowadzenie dziecka w zabawki wykonywane z różnorodnych materiałów, które będą oddziaływały na wszystkie zmysły malucha. Powinny one być jak najbardziej naturalne, dzięki czemu są one rzeczywiste i przybliżają naszą pociechę do realnego świata. Poprzez to, że są one tworzone na jego oczach i przez osobę dla niego najważniejszą zyskują większą wartość, są wyjątkowe i niepowtarzalne.

 

Co to jest lalka waldorfska?

Natomiast lalka waldorfska jest „dzieckiem” naszego dziecka. Uczy się ono dbać o nią, pielęgnować ją, przebierać, czesać itd. Jest jego przyjacielem na długie lata. To jaki stosunek do lalki będzie miało dziecko, również zależy od nas rodziców, gdyż jak mawiał Bandura, twórca teorii społecznego uczenia się, dziecko uczy się przez naśladownictwo. Jest lustrem naszych zachowań. Jeżeli będziemy rzucać lalkę w kąt, nasze dziecko też to będzie robiło, jednak jeżeli nauczymy je dbać o zabawki, to będzie ono podchodziło do nich z szacunkiem i miłością.

 

Dlaczego warto wzorować lalki na lalkach waldorfskich?

Moje lalki nie mają ściśle określonej miny dlatego, że to dziecko powinno określać w jakim humorze obecnie znajduje się lalka. Jeżeli buzia jest już dorysowana to wyraz twarzy jest z góry narzucony i to do niego dziecko się dostosowuje. Chcąc aby maluch rozwijał swoją wyobraźnię, a nie tylko dostosowywał się do gotowego wzorca, lepiej nie nadawać lalce konkretnego wyrazu.

Moje Lale wykonane są z włóczki i wypełnione są wypełniaczem do zabawek. Włosy zaś wykonuję z bawełny +akryl lub z samego akrylu. Co prawda nie są to tak świetne materiały jak te, z których wykonane są „prawdziwe” lalki waldorfskie (trykot bawełniany, owcze runo, włosy wyszywane wełną lub wełną z dodatkiem, który ma im nadać trwałości), lecz pomimo różnicy materiałów lalki szydełkowe, szmaciane lub wykonane na drutach również pochłaniają zapachy domu, w którym znajduje się dziecko. Są przyjemne w dotyku, ciepłe i z całą pewnością bardziej zbliżają dziecko do otaczającego świata oraz realnego wizerunku kobiety, która nie jest tak idealna jak plastikowa, zimna i pusta w środku lalka Barbie.

Lalki oparte o ideę pedagogiki waldorfskiej:

4 thoughts on “Lalka waldorfska

  1. Ręcznie wykonane zabawki mają w sobie niepowtarzalny urok. Te wykonane samodzielnie lub przez najbliższą osobę są znacznie cenniejsze niż drogie lalki ze sklepu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *