Jak w szybki sposób wykonać planszę do gry?

Jak wykonać grę planszową

Jak wykonać grę planszową czyli odświeżamy stare zabawki

Kochani dzisiaj pokażę Wam jak w szybki i prosty sposób wykonać grę planszową z materiałów dostępnych w każdym domu.

Jakie korzyści przynosi dziecku gra planszowa i czy w ogóle może być ciekawa w dzisiejszych czasach? Od kiedy tak naprawdę jest ono gotowe, by zrozumieć jej zasady?

Każdy maluch ma czasami dzień, kiedy nic mu nie pasuje. Zabawki są nieciekawe i ciężko je czymś zainteresować. W takiej sytuacji przydałaby się jakaś nowa, nieznana zabawka, która przykuje jego uwagę. Wiadomo, że nie będziemy mu kupować codziennie nowych drobiazgów, tylko dlatego że akurat wstał lewą nogą. W takiej sytuacji przychodzi z pomocą gra planszowa, która odświeży stare zabawki i sprawi, że znowu staną się ciekawe. Wykonanie planszy, którą za chwilę Ci przedstawię nie zajmuje dużo czasu i nie wymaga żadnych specjalnych materiałów, więc można ją szybko narysować w sytuacjach awaryjnych.

Jeżeli chodzi o wiek dziecka, kiedy będzie ono gotowe rozpocząć swoją przygodę z planszówkami, to oczywiście nie ma jednej, prawidłowej odpowiedzi. Trzeba po prostu zaprosić naszą pociechę do wspólnej zabawy i sprawdzić czy ten temat go zainteresuje, czy może należy jeszcze trochę poczekać. W końcu nie każdy zostanie ich wiernym fanem. Warto jednak spróbować wdrożyć grę planszową w codzienność malucha 🙂

Plansza

Poziom trudności: bardzo łatwe

Czas: do godziny

Dla kogo: dzieci 3+

Materiały

-sztywny arkusz 24cm x 34cm,

-ołówek,

-marker,

-klocki w różnych kształtach,

-kredki.

Wykonanie krok po kroku

1. Na arkuszu należy odrysować kształty od klocków.

2. Na każdym polu piszemy zadanie lub rysujemy symbol polecenia.

3. Malujemy pola kredkami.

4. Zaznaczamy strzałkami kierunek trasy.

GOTOWE!

Jak wykonać grę planszową
jak wykonać grę planszową cz1
Jak wykonać grę planszową 2

Objaśnienia

Pytajniki na planszy służą zadawaniu pytań, które możemy modyfikować z każdym dniem i dopasowywać do humoru dziecka. Taka plansza jest też świetnym narzędziem rozwijającym kreatywność dziecka, ponieważ na pytajniku może również stanąć rodzic i w tedy, to dziecko zadaje pytanie lub polecenie.

Mój syn, gdy grał w nią pierwszy raz nie chciał zadać żadnego pytania, ja musiałam wybierać polecenia zarówno dla niego jak i dla siebie, natomiast za 3-4 razem już sam potrafił samodzielnie zadać mi pytanie czy też zadanie do wykonania

Pole na, którym znajduje się polecenie przeczytania książki oczywiście nie bierzemy dosłownie. Dziwne, żeby 3 letnie dziecko samo czytało (pewnie znalazło by się tak wybitnie uzdolnione dziecko, ale nie dotyczy to mojego syna), jednak potrafi on opowiadać sugerując się obrazkami, gdy nie wie co było dalej rodzic zadaje mu pytania pomocnicze. Maluch uczy się w ten sposób chronologii wydarzeń, rozwija wyobraźnię i buduje zdania, przez co jego język jest bogatszy, a słownictwo bardziej rozbudowane.

U nas znalazło się również polecenie „przebierz lalkę” służące nauce samoobsługi. Ubranka dobierane są tak, aby mógł ćwiczyć np. zapinanie guzików różnej wielkości i na różnym poziomie trudności.

Oprócz tego na planszy znajduje się nutka, czyli zaśpiewaj piosenkę, dziecko może też np.: zatańczyć w zależności którą formę preferuje.

Nie mogło u nas zabraknąć również układania puzzli, które mój syn uwielbia oraz układania wieży lub innych konstrukcji z klocków drewnianych.

Na koniec widzimy także polecenie liczenia, bo na tym poziomie akurat jesteśmy.

Pierwotnie miałam zrobić do tej planszy karty, na których będą wypisane polecenia, jednak to ograniczałoby możliwości gry. W tej chwili możemy je modyfikować z dnia na dzień, dzięki czemu tak szybko się nie znudzi 🙂

9 thoughts on “Jak w szybki sposób wykonać planszę do gry?

  1. Nam tez już się zdarzyło robić dla córki planszowkę. Wycinaliśmy kolorowe kółka z wycinanek, a na osobnych kartach do losowania wpisaliśmy pytania oraz zadania do wykonania. Zabawy było co niemiara.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *