Filcowa kostka krok po kroku

filcowa kostka zdj. główne

Jak wykonać filcową kostkę?

Filcowa kostka to świetna sprawa nie tylko jako dodatek do gry planszowej, ale też jako samodzielna zabawka. Dla malucha 6m-cy+ jest to miękki, wielobarwny przedmiot, który może trzymać w rączkach, oglądać i kulać. Dzieci powyżej 18m-ca życia bardzo chętnie podrzucają taką zabawką, powyżej 2lat uczą się kolorów, a skończywszy 3latka liczą kropki i dopasowują przedmioty do ilości oczek. Oprócz tego podrzucają i łapią, przez co poprawiają koordynację wzrokowo-ruchową, a także ćwiczą motorykę dużą. Dla starszych dzieci duża, kolorowa kostka filcowa jest świetnym dodatkiem do planszówek, które stają się przez to jeszcze ciekawsze.

Nasza pierwsza bryła wykonana była z kartonu. Muszę przyznać, że średnio zdała egzamin. Dużym minusem zwłaszcza, gdy ktoś posiada więcej niż jedno dziecko, była jej twardość - maluchy rzucają zabawkami, wiec łatwo mogą zrobić sobie krzywdę. Poza tym uległa ona zniszczeniu poprzez ciągłe stawanie i siadanie na nią. Z filcową kostką nie ma takiego problemu. Łatwo można dobrać kolory, jest miękka, przyjemna w dotyku i przede wszystkim bezpieczna dla dziecka.

Poziom trudności: łatwe

Czas: do 3dni

Dla kogo: 0+

Czego uczy: kolorów, liczenie 1-6, koordynacja wzrokowo-ruchowa, rozwija kreatywność, rozwija motorykę dużą, jest ciekawym dodatkiem do gier planszowych.

Materiały:

-filc 1mm w 7 kolorach (ja zamówiłam tu: ANTYKWARIATeduPL)

-wypełnienie do zabawek I gatunek,

-igła,

-nitka,

-nożyczki.

Filcowa kostka opis wykonania:

1.Wycinamy 6 kwadratów 11,5cm x 11,5cm, każdy w innym kolorze.

2. Wycinamy 21 kółek o średnicy 3cm.

3. Najpierw przyszywamy kółka na każdy kwadrat, oczywiście w ilości adekwatnej do tradycyjnej kostki, za pomocą ściegu przed igłą.

4. Zszywamy ze sobą boki kwadratów za pomocą ściegu dzierganego.

5. Bryłę wypełniamy wypełniaczem, gdy zostanie nam do przyszycia ostatni z kwadratów.

To wszystko! Prawda,  że proste?!

filcowa kostka zszywanie
filcowa kostka 3 oczka
filcowa kostka 2 oczka

Zobacz także jak wykonać planszę do gry 

15 thoughts on “Filcowa kostka krok po kroku

  1. Bardzo fajny pomysł, sama szyłam kostkę sensoryczną i niewykluczone, że i taką spróbuje zrobić, tym bardziej, że mały zaczyna się już interesować wszystkim co ma w zasięgu swoich rączek:)

  2. O! O! O! to jest to! u mnie młodsze dzecko ostatnio dość często rzuca zabawkami w ramach zabawy. Jutro siadam i próbuję stworzyć takie dzieło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *