Rzodkiewka rz pisać Ci każe, żabka ż w wyrazach Ci wskaże

ortografia metodą hakową rz i ż

Ortografia metodą hakową opis krok po kroku

Język polski uważany jest za jeden z najtrudniejszych języków. My Polacy mamy duży problem z ortografią, a co dopiero mają powiedzieć obcokrajowcy, którzy poznają nasz język i próbują go opanować do perfekcji. Spokojnie! Ortografia metodą hakową pędzi Wam na ratunek! Jest to rodzaj mnemotechniki, której autorem jest  Europejski Instytut Szkoleniowy. Dzisiaj poznacie dwóch pierwszych bohaterów, opartych o oryginalną metodę, przedstawioną przez EIS. Przedstawiam Wam rzodkiewkę - ułatwi Wam ona zapamiętanie wyrazów z "rz" oraz żabkę, która zapozna Was ze słownictwem związanym z "ż".

Nie będę się tutaj rozpisywać na temat teorii, ponieważ jak korzystać z zestawu, który dla Was przygotowałam oraz kilka słów wprowadzających w tą metodę znajdziecie na blogu  KONFABULA.

Zanim zaczniecie jednak zabawę z tą metodą zachęcam Was najpierw do zapoznania się z oryginalną wersją, którą znajdziecie tutaj. Po co w ogóle zawracać sobie tym głowę? Dlatego, że jest to wartościowy blog, a nie tylko reklama produktu, którą autorzy chcą sprzedać. Znajdziecie tam m. in. informacje dotyczące tego, na czym polega zasada pierwszego błędu, jak przygotować mózg do nauki, ćwiczenia, a co najważniejsze możecie skorzystać z darmowych lekcji i przekonać się jak wygląda ortografia metodą hakową w praktyce.

Skoro informacje podstawowe mamy już za sobą, zapraszam do wspólnego tworzenia!

Poziom trudności: raczej trudne

Czas: do 3dni

Dla kogo: dzieci 7-12 lat

Czego uczy: ortografii, słownictwo z "rz" i "ż"

Materiały:

-czerwony (twarz rzodkiewki), biały (czapka rzodkiewki), niebieski, zielony i czarny (oczy) filc 1mm (ANTYKWARIATeduPL),

- zielony (2 odcienie) filc 1,5mm (ANTYKWARIATeduPL),

-szary filc 4mm o wymiarach 38cm x 51cm (gramatura: 400g/m2, klasa sztywności: średnia) (SkrzyniaSkarbów-),

-włóczka „Dora”(fioletowa nr 059 - 100% akryl, dł: 250m, waga: 100g) (_CzarnaOwca_),

-gruba, ostra igła, nożyczki,

-wypełniacz do zabawek,

-dostęp do drukarki i laminatora,

-nitka, mulina czerwona, zielona (dwa odcienie), czarna, biała,

-marker suchościeralny.

 

Wykonanie rzodkiewki:

1.Pobierz szablon dostępny tutaj. Wydrukuj i powycinaj.

2. Powycinaj z filcu poszczególne części za pomocą szablonu. (Większe elementy dla ułatwienia przypnij szpilką, ponieważ miękki filc łatwiej się poddaje przy formowaniu postaci, przez co są one ładniejsze, jednak trudniej się z niego wycina, niż ze sztywnego filcu).

3. Przyszyj rzep stroną haczyka (ostra str. rzepu) do tułowia oraz do liści.

4. Za pomocą muliny wyszyj unerwienie liści, tak jak przedstawia to zdjęcie. Ja je wyszywałam podwójnie, aby było bardziej wypukłe.

tył rzodkiewki
unerwienie

5.W szablonie podany jest tylko jeden rozmiar oka, a w rzeczywistości składa się ono z 3 coraz mniejszych kółeczek. Za pomocą szablonu wycinamy kółko z białego filcu 1mm. Z kolei dwa pozostałe powstają po zmniejszeniu tego kółka (tutaj już sami sobie zmniejszacie na tyle, ile Wam odpowiada).

6. Przyszywamy oczy do twarzy. Potem nos.

7. Wyszywamy usta i brwi za pomocą muliny (można narysować linię markerem i po niej wyszywać, jednak pamiętajcie, że jeżeli coś źle narysujecie, to ten filc już jest do wyrzucenia), ściegiem sznureczkowym.

8. Zszywamy obie części głowy rzodkiewki, używając ściegu dzierganego.

9. Zszywamy czapkę rzodkiewki (Wszystkie zewnętrzne szwy wykonujemy szwem dzierganym).

10. Delikatnie wypełniamy czapkę wypełniaczem do zabawek.

11. Przyszywamy czapkę delikatnie nakładając ją na głowę, za pomocą ściegu przed igłą.

12. Zszywamy liście oraz tułów ściegiem dzierganym i wkładamy wypełnienie do środka.

13. Przyszywamy tułów oraz liście, delikatnie wkładając je w głowę, za pomocą ściegu przed igłą.

 

rzodkiewka głowa

Wykonanie żabki:

1.Wykonaj pkt 1-3 oraz 5 jak w opisie rzodkiewki.

2. Wyszywamy piegi oraz usta muliną, robimy to podwójnie aby były bardziej widoczne.

3. Przyszywamy brzuch do tułowia, a następnie na to naszywamy łapki, ściegiem przed igłą.

4. Zszywamy ze sobą poszczególne elementy. Ściegiem dzierganym wykonujemy szwy zewnętrzne i dopasowujemy elementy, tak aby jedne wchodziły w drugie (w tym miejscu robimy ścieg przed igłą). Tułów wchodzi w nóżki i w głowę, a głowa w oczy.

tył żabki
głowa żabki
żabka tułów
żabka ż

Książeczka z teorią:

W zestawie znajduje się również książeczka z teorią ortografii oraz słówka oparte o dyktanda umieszczone w książeczce.

Dzisiaj przedstawiam Wam 4 karty: 2 z zasadami ortografii z rz i ż oraz 2 z dyktandami z rz i ż.

Są one dla Was dostępne do pobrania tutaj. Znajdziecie tam również okładki do pobrania wykonane przez PLAKATÓWKĘ.

pisownia wyrazów rz
słownictwo z rz
dyktando z ż
dyktando z ż

Tablica filcowa

Tablicę filcową obszywamy fioletową włóczką za pomocą ściegu dzierganego. Nie trzeba do niej przyszywać rzepów, ponieważ ma ona taką strukturę, że rzep stroną haczyka przyczepia się do niej bez problemu (nie każdy filc ma taką właściwość!).

Do tej tablicy przyczepiamy, np. żabkę. Podczas czytania dyktanda z "ż", dziecko przyczepia wokół postaci tylko wyrazy z "ż". W tym miejscu rodzic może przy każdym wyrazie z wymiennym "ż" poprzeć przykład teorią.  Gdy dziecko już się zapozna z dyktandem (zobacz jak wizualizować dyktando) uzupełnia puste pole w wyrazach, w ten sposób będzie kojarzyło wyraz z historyjką, przez co zmniejszamy prawdopodobieństwo błędnego utrwalenia pisowni (gdy dziecko od razu zacznie uzupełniać wyrazy, zrobi to na tzw "czuja", w konsekwencji mózg zakoduje błąd, który trudno będzie wyeliminować - nie należy się więc spieszyć z uzupełnianiem).

Dopiero teraz może dziecko napisać dyktando. Wskazane jest, aby zrobiło to samodzielnie na pustej kartce, a nie tylko poprzez uzupełnienie pustych miejsc, ponieważ w tedy mózg lepiej zapamiętuje pisownię (wykorzystuje tzw. pamięć kinestetyczną, tzn, że gdy nie wiecie jak napisać jakiś wyraz zaczynacie go pisać i podczas pisowni już wiecie czy to ma być ż czy rz).

Zestaw jest laminowany, a do niego dołączony marker suchościeralny, dzięki czemu w książeczce można zapisywać notatki na pustych stronach, np. słówka trudne do zapamiętania, a pomyłki można bez problemu zmazać gąbką.

ortografia metodą hakową

A jakie są Wasze sposoby na naukę ortografii?

12 thoughts on “Rzodkiewka rz pisać Ci każe, żabka ż w wyrazach Ci wskaże

  1. Pomysły ciekawe, śliczne pomoce, jednak nie uważam, by metoda z lukami była dobra do nauki ortografii. Dziecko powinno napisać cały wyraz, aby ręka go ” zapamietała”.

    1. Zgadzam się. Jest o tym niżej napisane (tzw. pamięć kinetyczna),p rzy wyjaśnieniu jak korzystać z zestawu. Luki są po to by dziecko kojarzyło daną pisownię z postacią. Barwne postacie łatwiej skojarzyć niż po prostu ż

  2. Ja nigdy nie miałam problemów z ortografią. Dyktanda pisałam bez problemu… ale do szkoły chodziłam jak komputery w szkole to nie była codzienność, a w domu to nikt jeszcze nie marzył o tym. Teraz mam wrażenie, że ze względu na to że dużo pisze się na komputerze są problemy z ortografią. Takie karteczki to świetny pomysł:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *