Pamięć kinestetyczna, czyli jazda na rowerze, której się nie zapomina!

pamięć kinestetyczna

Pamięć kinestetyczna czyli pamięć ruchu

Ile razy w życiu słyszeliście stwierdzenie "To jest jak jazda na rowerze. Tego się nie zapomina!"? A zastanawialiście się może, co to zdanie tak na prawdę znaczy i dlaczego owej jazdy na rowerze nie można zapomnieć? Wiecie dlaczego wiążecie bezbłędnie buty nie myśląc o tym jak to zrobić? Albo dlaczego nie potraficie odpowiedzieć czy wyraz "świeży"pisze się przez "ż" czy "rz" ale potraficie go bez problemu napisać? Winowajcą jest pamięć kinestetyczna, to ona odpowiada za zautomatyzowanie czynności, które wykonujemy.

 

Co to jest pamięć kinestetyczna?

Każdego dnia wielokrotnie wykonujemy ciąg czynności nad którymi w ogóle się nie zastanawiamy, gdyż są one już na tyle wyuczone, że nasz mózg nie musi o nich myśleć. Za to, że robimy coś, nie zastanawiając się nad tym, odpowiada pamięć kinestetyczna, inaczej mówiąc pamięć ruchowa. Ucząc się przysłowiowej jazdy na rowerze musimy wielokrotnie powtórzyć daną czynność, aby ją zapamiętać. Jednak gdy już nam się to uda, pamiętamy o tym do końca życia. Kinestetycy muszą być w ciągłym ruchy,  przyswajają wiedzę poprzez bezpośrednie zaangażowanie w proces nauczania, dotykają rzeczy, aby wykorzystać wrażenia skórne, wykonują ruch aby go zrozumieć, a także przypominają sobie różne rzeczy myśląc o tym co i jak robili. Osoba z rozwiniętą pamięcią ruchową nie lubi uczyć się poprzez teorię, aby zapamiętać musi wszystko wykonać w praktyce.Pamięć kinestetyczna jest jedną z najskuteczniejszych metod uczenia się. A w połączeniu z mnemotechnikami i wrażeniami sensorycznymi daje 100% gwarancję sukcesu!

pamięć

Pamięć kinestetyczna a nauka języków obcych

Oprócz tego, że pamięć kinestetyczna jest uzupełnieniem każdego rodzaju nauki poprzez wykonanie teorii w praktyce możemy ją również wykorzystać przy nauce języków obcych. Jak to zrobić? To bardzo proste! Ucząc się słówek dotykaj przedmiotów, których one dotyczą, np.: głowa- der Kopf, biurko- der Schreibtisch, torebka- die Tasche, itd Gdy piszesz, jedziesz lub pijesz, mów co robisz: Ich schreibe, ich fahre, ich trinke... Robiąc zakupy myśl w języku obcym, co widzisz co kupujesz a gdy wracasz do domu zwracaj uwagę na rzeczy, które Cię otaczają i zastanów się jakby to było w innym języku. Ucz się przez doświadczenie!

nauka języków obcych

A co z hasłami?

Hasła to kolejna rzecz w której idealnie sprawdza się pamięć kinestetyczna. Wybieramy ciąg liter i liczb, których bardzo często nie możemy zapamiętać, ale nasze palce wstukują je bez najmniejszej trudności. Pamiętamy ruch na klawiaturze, ułożenie rąk oraz to, w którym kierunku podążały nasze dłonie.

U mnie pamięć kinestetyczna sprawdza się m. in. przy hasłach i pisowni wyrazów ortograficznych, a u Cb? Czy zauważyłeś/aś u siebie jakieś czynności, które potrafisz wykonać tylko dzięki pamięci kinestetycznej?

8 thoughts on “Pamięć kinestetyczna, czyli jazda na rowerze, której się nie zapomina!

  1. Ciekawe informacje. Nigdy nie zwracałam an to uwagi. A moja nauka języków obcych pozostawia wiele do życzenia… może rzeczywiście jest to dobry pomysł, żeby uczyć się na przykładach 🙂 zdecydowanie będę musiała tego spróbować!

  2. jestem kinestetykiem. Uczyłam się zawsze na dotyk, czucie. Na wzrok lub słuch zapominałam. Nad nauczeniem się niestety spędzałam zawsze więcej czasu. Przepisywanie zeszytów, wygłaszanie przemowy koniecznie z gestykulacją lub bycie w ciągłym ruchu. Angielski karteczki poprzyklejane do rzeczy w pokoju lub rysunków abym zapamiętała co one znaczą. Jeśli chodzi o zmianę klawiatury w bankomacie, która robi rzeczywiście niemały problem, bo wiesz, że pin jest dobry więc co się dzieje ? to jeszcze jak pracuje się w sklepie/gastronomii gdzie używa się kilku terminali i każdy ma inną klawiaturę. Mi trochę to czasu jednak zajmuje, aby się przestawić ….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *