Sekwencja wzrokowa

sekwencja wzrokowa

Sekwencja wzrokowa karty edukacyjne

Sekwencja wzrokowa jest jednym z czterech rodzajów sekwencji, która jest idealnym ćwiczeniem lewopółkulowym. Zanim jednak do niej przejdziemy wyjaśnimy sobie czym w ogóle są sekwencje i jaki wpływ mają na nasze życie.

Ilu z Was zastanawiało się nad ich znaczeniem? Co w ogóle  znaczy słowo "sekwencja" i czy warto sobie nim zaprzątać głowę? Powiem szczerze, że ja ten temat zaczęłam zgłębiać dopiero po urodzeniu dzieci, wcześniej nie było mi to do niczego potrzebne. W ciągu naszego życia wykonujemy tysiące czynności, o których zaczynamy myśleć dopiero w tedy, gdy musimy nauczyć czegoś nasze dziecko i dociera do nas, że to wcale nie jest takie oczywiste. Wykonanie określonej sekwencji dla osoby dorosłej jest proste i logiczne, jednak maluch tego nie rozumie i musi dopiero do tej umiejętności dojrzeć i ją sobie wyćwiczyć. Jednym przychodzi to łatwiej a innym trudniej.

Poziom trudności: Bardzo łatwe

Dla kogo: 4+

Czego uczy: naśladowania gestów, dźwięków, powtarzania słów, a przez to prawidłowej artykulacji, kierunku od lewej do prawej, dziecko lepiej rozumie upływ czasu, pomaga w czynnościach dnia codziennego.

Co to jest sekwencja?

Sekwencja to jakiś układ, system składający się z określonych znaków, symboli itp Wyznacza porządek i określa w jaki sposób ma być dane zadanie lub czynność wykonana. Czy wiecie że w ciągu dnia również wykorzystujemy układy sekwencyjne? Na przykład myjąc ręce posługujemy się uporządkowaną strukturą: mydło→ woda→ ręcznik. Innym przykładem jest zmywanie naczyń: gąbka→ płyn do naczyń→ brudny talerz→ woda. Takich przykładów można tu wymieniać w nieskończoność.

sekwencja 3 i 4 elementowa

Co daje dziecku sekwencja?

Przede wszystkim jak zostało wcześniej napisane sekwencja wprowadza ład i porządek. Dziecko, które wie co i kiedy nastąpi jest spokojniejsze i pewniejsze. Jest to pewnego rodzaju rutyna, która jest ważna nie tylko dla maluchów, ale też dla młodzieży i dorosłych. Wyznacza nam kierunek działania. Jesteśmy bardziej pewni siebie, gdy wiemy jak wykonać określoną rzecz. Oprócz tego jest jeszcze jedna bardzo istotna właściwość sekwencji. Przygotowuje malucha do nauki czytania i pisania. Uczy kierunku od lewej do prawej. Dziecko łatwiej radzi sobie z upływem czasu, tym co było wczoraj, co jest dzisiaj, a co będzie jutro.

 

Rodzaje sekwencji:

Jak już wspomniałam na początku, możemy wyróżnić cztery rodzaje sekwencji:

Ta na której dzisiaj się skupimy to sekwencja wzrokowa używamy jej, gdy pracujemy na obrazach czy kształtach.

Następna dobrze nam znana struktura to sekwencja słuchowa wykorzystujemy ją podczas powtarzania sylab, zdań a także wystukując określony rytm.

Z kolei sekwencja ruchowa jest w tedy, gdy dziecko powtarza za nami ruchy, gesty czy mimikę.

I ostatnia jaka nam została to sekwencja czasowa. Ćwiczymy ją, gdy dziecko ma za zadanie ułożyć logiczną historyjkę. Bazuje w tedy na czasie- co i w jakiej kolejności zostało wykonane.

Sekwencja wzrokowa- karty edukacyjne:

Potrzebne materiały:

-kolorowy papier (SHAN),,

-ołówek,

-nożyczki,

-linijka,

-klocki,

-laminator.

Sposób wykonania:

Karty możemy wykonać na dwa sposoby:

Rysujemy kształty, zaczynając najpierw od sekwencji dwuelementowej, a następnie takie same kształty wycinamy, min po 3 sztuki.

Następnie je laminujemy, aby nasza praca była trwalsza (ja używam folii 100mic).

Ponownie wycinamy, pamiętając aby zaokrąglać rogi.

Gdy dziecko opanuje sekwencję dwuelementową, przechodzimy do karty z trzema elementami a następnie z czterema i tak kolejno zwiększamy poziom trudności 🙂

sekwencja dwuelementowa
sekwencja cwiczenie

A tutaj wersja dla bardziej leniwych lub zapracowanych 🙂

Wybieramy klocki jakimi dysponujemy w domu.

Odrysowujemy ich kształt.

Laminujemy karty.

Do ułożenia sekwencji wykorzystujemy klocki.

sekwencja trzyelementowa

6 thoughts on “Sekwencja wzrokowa

  1. wow, ale świetna zabawa edukacyjna, a do tego można ją szybko samodzielnie “skonstruować” 😀 Na pewno wykorzystam ten pomysł 🙂

  2. Na początku zerknęłam pobieżnie, a później z przyjemnością zagłębiłam się w lekturze. Na pewno wykorzystam ten pomysł podczas zabawy ze starszą córką – dzięki! 🙂

  3. Super sprawa. Dodatkowy plus, że taką naukę z zabawą dla dziecka możemy przygotować sami. Mając w domu po prostu klocki i kartki papieru. Nawet nie wiedziałam co to jest ta cała sekwencja. Dużo rzeczy jeszcze muszę się nauczyć jak widać. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *