Haki pamięciowe- jak je używać?

haki pamięciowe H I CH

Haki pamięciowe- instrukcja obsługi 🙂

Po krótkiej przerwie w ortografii zapraszam Was na ostatni wpis z tego cyklu. Dowiecie się dzisiaj dlaczego tak ważne są haki pamięciowe, co mają na celu i jak ich prawidłowo używać.  Jeżeli jeszcze nie czytaliście poprzednich wpisów z tej serii to zapraszam Was do zapoznania się z nimi. Gwarantuję Wam, że nie będziecie się nudzić. Znajdziecie je w zakładce 7-12 lat. Dodatkowo na końcu strony podam bezpośrednie linki do wszystkich wpisów z tej kategorii. 

Przypomnijmy sobie wszystkie haki pamięciowe...

Urwis - U

Ósemka - Ó

Rzodkiewka - RZ

Chińczyk - CH

Hiena - H

Żabka - Ż

haki pamięciowe

Słówka do zapamiętania:

1.Brud

2. Pióro

3. Krzyk

4. Mucha

5. Herbatnik

6. Pieniążek

Odrobina teorii:

Ok. Przypomnieliśmy już sobie haki pamięciowe i wybraliśmy 6 słówek, których pisownię chcemy zapamiętać. Aby wyraz został zawieszony na odpowiednim haku musimy wyobrazić sobie sytuację pełną dynamiki (im więcej akcji tym lepiej nasz mózg ją zapamięta), musi to być coś nierzeczywistego (im większy absurd, tym lepiej), obraz powinien być przerysowany (nie bójcie się wyolbrzymiać i przesadzać - wyobraźnia to miejsce, gdzie wszystko może się zdarzyć). Wykorzystajcie uczucia: strach, miłość, zaskoczenie, gniew itd (silne emocje głębiej zapadają w pamięć). Obraz powinien być szczegółowy i ciekawy, wskazane jest wykorzystanie zmysłów.  Pamiętaj, że nuda osłabia koncentracje a przez to i pamięć. Taki obraz nie trafi na pewno do pamięci długotrwałej.

Haki pamięciowe są naszymi punktami odniesienia, do których będziemy się odwoływać, aby wydobyć potrzebną informację z naszego banku pamięci. Działa to na tej samej zasadzie, co sytuacja w której z zamkniętymi oczami wchodzisz do swojej kuchni i po omacku szukasz jakiegoś punktu. Trafiasz na lodówkę i od razu potrafisz określić swoją lokalizację. Z tego miejsca już wiesz, w którym kierunku iść, aby dotrzeć do zlewu czy kuchenki. Właśnie takimi drogowskazami są nasze haki. A teraz czas na praktykę. Bierzmy się do roboty!

Brud

Pierwszy na liście jest brud. Jak się domyślacie musimy połączyć go z urwisem, ponieważ to on jest hakiem pamięciowym odpowiedzialnym za zapamiętanie pisowni wyrazów z "u". Spróbujcie stworzyć w głowie obraz, wg powyższych kryteriów. Poświęćcie na to nie więcej niż minutę. Jeżeli wyobraziliście sobie brudnego urwisa to jest to słaby obraz. Brak w nim dynamiki, przerysowania, absurdu i emocji. Spróbujmy razem!

Wyobraź sobie urwisa, którego wciąga stado marchewek pod ziemię. Urwis jest przerażony, mocno szarpie się próbując uciec marchewkom. W końcu udaje mu się wyrwać, ale cały pokryty jest ciężkim brudem, który strzepuje z wielkim obrzydzeniem.

lub:

Urwis budzi się przerażony w środku nocy w wielkiej kałuży niebieskiego błota. Wstaje gwałtownie i próbuje zrzucić z siebie brud, który nijak nie chce się od niego odczepić.

brud

Pióro

Pióro musimy zawiesić na haku ósemki. A więc wyobraź sobie, np ósemkę, której głowa pokryta jest kolorowymi piórami, a ona aby zrobić z nich pożytek wykorzystuje je do ścierania kurzy z półek.

Krzyk

Krzyk oczywiście musimy kojarzyć z rzodkiewką. Co powiecie na to?

A o to przed Państwem ostatni krzyk mody w tym sezonie! Rzodkiewka wystrojona w krzykliwe żółto- fioletowe liście!!! Ależ ona strojna...

Mucha

Muchę oczywiście powiążemy z chińczykiem. Wyobraź sobie, że chińczyk czeka na obiad, który gotuje mu głośno rapująca mucha. Na głowie ma czapkę z daszkiem i czerwoną bluzę z kapturem.

Herbatnik

Herbatnika powiążemy z hakiem hieny. Masz już jakiś pomysł jak to zrobić? Zanim przeczytasz moją propozycję, zamknij oczy i spróbuj sam/sama stworzyć ciekawy, pełen dynamiki i  emocji mocno przerysowany obraz.

Pewnego dnia z nieba zamiast deszczu padały herbatniki. gdy hiena to zobaczyła zaczęła je szybko pożerać jeden po drugim, by zjeść ich jak najwięcej. Najadła się ich tak dużo, że nie mogła się już podnieść i czuła okropny ból brzucha.

Pieniążek

Naturalnie pieniążek przypiszemy żabce.

Skąpa żabka odkładała każdy zarobiony pieniążek, aż nazbierała ich bardzo dużo i aby wyjść z domu musiała z wielkim trudem wspinać się po tych pieniążkach i powoli przedostawać się w stronę wyjścia. 

pieniążek

I na koniec trochę formalności 🙂

Ostatnie absurdalne dyktanda oraz wyrazy z ch i h do pobrania w zbiorze szablonów.

Teraz już macie chyba wszystkie narzędzia, aby skutecznie przeprowadzić naukę ortografii z Waszym dzieckiem.

Linki do wcześniejszych wpisów z tej serii:

1. Ortografia łatwa rzecz, a więc błędom powiedz precz!

2. Rzodkiewka rz pisać Ci każe, żabka ż w wyrazach Ci wskaże.

3. Wizualizacja dyktanda

A jakie obrazy powstały w waszych głowach, aby zapamiętać powyższe słowa?

4 thoughts on “Haki pamięciowe- jak je używać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *