Inteligencja werbalna- ćwiczyć, nie ćwiczyć…. o to jest pytanie

inteligencja werbalna

Inteligencja werbalna- definicja

Inteligencja werbalna jest to najprościej mówiąc sposób porozumiewania się ze społeczeństwem w sposób zrozumiały dla każdej warstwy społecznej. Jest to także umiejętność rozumienia bełkotu słownego oraz pisemnego. 

Dlaczego warto rozwijać ją u dziecka?

Wykonując ćwiczenia słowne rozwijamy pamięć krótkotrwałą, co z kolei prowadzi do poprawy pamięci długotrwałej. Oprócz tego zagadki werbalne pomogą dziecku szybciej analizować tekst pisany, poszerzą jego aktywne słownictwo (używane na co dzień). Zadania werbalne poprawią również jego spostrzegawczość, koncentrację uwagi oraz przyspieszą czytanie przy zachowaniu zrozumienia tekstu. Jak widzicie same korzyści 🙂

A poza tym macie większą szansę uniknąć odpowiedzi w stylu:

"Matka, dasz mi kurna w końcu ten soook?!"

Ok, a więc jak ćwiczyć inteligencję werbalną?

Ten rodzaj inteligencji ćwiczymy poprzez zagadki słowne. Przeznaczone są one zarówno dla dzieci 8+ jak i dorosłych. To do której grupy wiekowej będą one skierowane zależy oczywiście od poziomu trudności. W dzisiejszym wpisie dla odmiany wrzucam zadania dla dorosłych i raczej starszych dzieci. Natomiast jeżeli chcecie, aby dzieciaki z podstawówki również się trochę pomęczyły możecie wykorzystać wszystkim nam znaną grę scrable lub obniżyć poziom zagadek, np.: nie przestawiajcie liter w synonimach. Jeżeli ma wybrać wyraz nie pasujący dajcie coś bardziej oczywistego. Pewnie z czasem wrzucę kilka propozycji zadań typowych dla dzieci, ale dzisiaj pogłówkujcie troszkę Wy - drodzy rodzice 😉

"Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty..."

Frank Zappe

Skoro teorię mamy już za sobą przejdźmy do ćwiczeń. Miłej zabawy 😉

1.Dopasuj sylabę do każdego kompletu słów, tak aby pasowała ona do wszystkich 3 wyrazów.

2. Znajdź regułę i stwórz nowe słowa wg przykładu.

znajdź regułę

3. Rozszyfruj wyrazy i połącz ze sobą odpowiednie słowa.

synonimy

4. Rozszyfruj wyrazy i znajdź niepasujące słowo.

niepasujące słowo

5. Potrafisz znaleźć błąd w każdej kolumnie?

znajdź błąd

6. Pobawimy się trochę palindromami. Na rozgrzewkę znajdź jak najwięcej wyrazów, które można przeczytać od tyłu i nie zmienia to ich znaczenia, np.: KOK.

7. A teraz zastanów się, czy potrafisz stworzyć całe wyrażenie czytane zarówno od prawej jak i od lewej strony, np.: KOBYŁA MA MAŁY BOK.

 

Piszcie w komentarzach jakie palindromy udało Wam się wymyślić, a także co sprawiło Wam największą trudność. 😉

 

ODPOWIEDZI!

8 thoughts on “Inteligencja werbalna- ćwiczyć, nie ćwiczyć…. o to jest pytanie

  1. Dla mnie najtrudniejsze z liczbami 🙂 Ciekawa jestem, jak mojej 6-latce pójdzie z zadaniem nr 1 jak wróci z przedszkola. Bo te inne to raczej jeszcze za trudne, raczej rzeczywiście od 8 lat.

  2. Ja pamietam takie:
    ZAKOPANE NA POKAZ
    i dluuuuuuugo musialam grzebac w pamieci by je odnalezc. Swietny pomysl na rodzinny wieczor. Troche rywalizacji, tabela z punktami i nagroda dla wszystkich w postaci wielkiej blachy sernika!
    Dzieki za swietny pomysl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *