Nauka kształtów

filcowa kostka do nauki kształtów

Filcowa kostka do nauki kształtów

Nauka kształtów przypada średnio na 18m-cy do 2 lat. Sortery to chyba najlepsza zabawka w tym wieku. A przynajmniej jeśli chodzi o moje dzieciaki, które z zamiłowaniem dopasowywały kształty do poszczególnych otworów. Zainteresowanie tym tematem oczywiście wykazywały już wcześniej jednak nie znały reguły i szybko traciły cierpliwość, po to by próbować ponownie, gdy opadną emocje. I tak do skutku 🙂 Alternatywą dla popularnych sorterów może być filcowa kostka do nauki kształtów, na której dziecko dopasowuje elementy do siebie za pomocą rzepu. Oczywiście zainteresowanie tym tematem nie traci na wartości, gdy dziecko już opanuje tą umiejętność. Satysfakcja z sukcesu i pochwały powodują, że dziecko jeszcze przez długi czas będzie miało dużą przyjemność z rozpoznawania kształtów. Może już nie będzie tego robiło z takim zapałem jak w tedy, gdy odkryło o co w tym chodzi, ale jednak...

Poziom trudności: łatwe

Czas: do 4 dni

Dla kogo: dzieci 12m-cy +

Czego uczy: nauka kształtów

Potrzebne materiały:

-filc 1mm, 6 kolorów na ściany + 6 kolorów na kształty (ja zamówiłam tu: ANTYKWARIATeduPL)

-wypełnienie do zabawek I gatunek,

-igła,

-nitka,

-nożyczki.

Filcowa kostka sposób wykonania:

Opis wykonania kostki do nauki kształtów jest bardzo podobny do bryły umieszczonej w tym wpisie, więc nie będę go dublować.Wielkość kostki jest ta sama. Należy po prostu pamiętać, aby przed zszyciem ścianek bocznych kostki umieścić na nich po jednym kształcie na każdą ściankę, ja wybrałam: koło, prostokąt, gwiazdkę, serce, trójkąt i księżyc. Na każdym z tych kształtów umieściłam rzep stroną pętelki (misiowa str. rzepu). Na dwóch ściankach dla ozdoby umieściłam również guziki w kształcie biedronek ozdobione wstążką. Dopiero teraz można ją pozszywać i umieścić wypełnienie do zabawek.

filcowa kostka do nauki kształtów

Jak wykonać kształty?

Wycinamy dodatkowo jeszcze 2 sztuki takich samych kształtów jakie umieściliśmy na kostce. Na jednym elemencie przyszywamy rzep stroną haczyka (ostra str rzepu), a na drugi elemencie można przyszyć buźki (tak jak zrobiłam to na gwiazdce i kółku). Zszywamy oba elementy i... Zabawka gotowa!

koło

Czy starsze dzieci też mogą skorzystać?

Oczywiście, że tak! Taką kostkę edukacyjną możemy użyć do nauki języka obcego, gdy chcemy nauczyć dziecko kolorów, kształtów czy np.: czasowników: rzucać, łapać, spadać, itd. Możliwości jest całe mnóstwo ogranicza Was tylko Wasza wyobraźnia! Dziecko dużo szybciej przyswaja wiedzę podczas zabawy, w końcu kto powiedział, że wszystko musi się odbywać w szkolnej ławce?

A jak u Was było z nauką kształtów? Sortery podbiły serca także Waszych maluchów?

2 thoughts on “Nauka kształtów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *