Jak przyczepić rzep? Klejem, taśmą, nitką…?

Jak przyczepić rzep

Jak przyczepić rzep do filcu oraz elementów laminowanych?

Aby dziecko mogło korzystać aktywnie z zabawek interaktywnych muszą się znaleźć na niej elementy, które trzeba doczepić, dopasować lub połączyć. Najczęściej wykorzystujemy do tego rzep, ale problem pojawia się, gdy chcemy go umieścić na laminacie lub filcu. Dlaczego? Ponieważ jest to element, który jest użytkowany przez dziecko, a więc nie możemy liczyć na jego delikatność 🙂 A po drugie ten element ciągle pracuje poprzez przyczepianie i odczepianie. Jeżeli chcemy, aby zabawka, którą robimy posłużyła naszemu dziecku na dłużej, nasz wybór nie może być przypadkowy. Z czego więc możemy korzystać? Do wyboru mamy taśmy, kleje lub nitkę. Chcesz wiedzieć co się najlepiej sprawdza? Jak przyczepić rzep, aby spełniał swoją funkcję? Zapraszam na post 🙂

Czy klej sobie poradzi?

Na chwilę obecną nie znam jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ nie wypróbowałam wszystkich rodzajów klejów. Ale powiem Wam, które się nie sprawdziły i dlaczego. Klej na gorąco, wikol, klej szewski - przyklejenie rzepu do elementu zalaminowanego za pomocą tych klejów nie zdało egzaminu. Rzep trzymał się tylko na początku jednak podczas kilkukrotnego przyczepiania i odczepiania elementu przyczepianego na rzep, w końcu on odpadał. W momencie, gdy rzep był dokładnie zanurzony w kleju (najważniejsze, by rogi i brzegi były dokładnie pokryte klejem) + delikatne przerysowanie powierzchni laminatu (klej lepiej przylega, gdy powierzchnia jest chropowata), rzep nie odpada przy pierwszej próbie, ale utrzymuje się dłużej.  Nie jest to jednak efekt zadowalający. Dziecko nie obchodzi się delikatnie z zabawkami, więc potrzebuje trwalszego rozwiązania. 

przyczepianie rzepu klejem

Są to mocne kleje, więc dlaczego się nie sprawdziły?

Pomimo, że w opisie tych klejów możemy przeczytać o ich super właściwościach, rzep odpada? Czy to znaczy, że producent kłamie? Niekoniecznie. Klej może być mocny, jednak zupełnie inaczej się on zachowuje przy obciążeniach statycznych, a inaczej przy obciążeniach dynamicznych. Jeżeli chcecie przykleić coś, co będzie na stałe, to jak najbardziej możecie próbować. Powinien dać radę bez większego problemu. Natomiast element przyczepiany na rzep poddawany jest ciągłemu ruchowi sprężynowemu. Mało tego nie jest on odczepiany równomiernie, dlatego nawet najmocniejszy klej kruszeje. Nie wiem czy istnieje taki, który by sobie poradził z tym problem, bo ja jeszcze na taki nie trafiłam. Krótko mówiąc klej z powodu swoich właściwości nie spełnia moich wymagań, przy takim zastosowaniu. Jeżeli macie jakiś wypróbowany klej (pamiętajcie jednak, że są to różne rodzaje materiałów i poddawane są one ciągłemu obciążeniu dynamicznemu), to piszcie w komentarzach.

Taśmy dwustronne

Taśmy dwustronne są najlepszym rozwiązaniem i póki co jedynym skutecznym na jakie trafiłam, jeżeli chodzi o przyczepienie rzepu do elementu zalaminowanego. Jednak wybór też nie jest taki oczywisty, ponieważ nie każda taśma się sprawdza. Pierwsza, którą próbowałam była z firmy TESA, ale niestety nie wiem, która to była. Po jej wykończeniu spróbowałam kilka innych taśm, zarówno tych tańszych jak i tych nieco mocniejszych i niestety nie zdały one egzaminu. Nawet teoretycznie mocne taśmy do luster. Na dużych powierzchniach radzą sobie super, ale na drobnych już nie. Obecnie używam tylko taśmy montażowej ULTRA STRONG 19 mm firmy TESA i zamawiam ją tutaj bo dla mnie, jest najkorzystniej. Wy nie potrzebujecie takiej ilości jak ja, więc spokojnie możecie kupić taśmę w każdym sklepie budowlanym. Myślę, że ceny będą bardzo zbliżone, a nie musicie płacić za przesyłkę. Ta taśma jest droga, więc jeżeli macie ochotę wypróbować coś tańszego, a się sprawdzi to również dajcie znać w komentarzach, chętnie skorzystam. Mi szkoda pieniędzy na kolejne próby, jeżeli wiem, że ta zdaje egzamin. 

Natomiast jeżeli chcielibyście przyczepić rzep na taśmie dwustronnej do filcu, to niestety w tym wypadku nie będzie to dobre rozwiązanie. Dlaczego? Ponieważ filc się mechaci i przyczepiając taśmę do niego, przyczepiamy ją do włosków, które znajdują się na filcu. W momencie mechacenia odpadnie ona wraz z włoskami.

taśma dwustronna TESA

W takim razie czym przyczepić rzep do filcu?

Jedynym, skutecznym rozwiązaniem w tym wypadku jest nitka. Należy rzep przyszyć. Jednak musimy pamiętać, że nie wystarczy zrobić supełek na końcu nitki, bo przejdzie nam ona przez rzep. Najlepiej przeszyć nitkę w dwóch punktach i dopiero związać nitkę na lewej stronie (supełek obejmuje większą powierzchnię, a nie zatrzymuje się punktowo, dlatego nie przejdzie na drugą stronę powodując odpadnięcie rzepu).

1 thought on “Jak przyczepić rzep? Klejem, taśmą, nitką…?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *