Moc wyobraźni!

karty rozwoju wyobraźni

Karty rozwoju wyobraźni czyli ćwiczenie prawopółkulowe

Do drugiego wpisu z projektu wakacyjnego przygotowałam dla Was karty rozwoju wyobraźni. Dziecko odkrywając obrazek odpowiada na pytanie "co to jest". Oczywiście każda odpowiedź jest poprawna. Im więcej dziecko będzie miało skojarzeń dotyczących każdego obrazka, tym lepiej. Obrazek powinien mieć tylko ogólny zarys aby skojarzenia nasuwały się same w zależności od tego, w którą stronę obrócimy kartę oraz czy weźmiemy pod uwagę kolor czy też kształt. Powiem Wam, że wycinając obrazki miałam w głowie zupełnie inne odpowiedzi, niż uzyskałam od dzieci 🙂 

 

Po co nam wyobraźnia?

"Logika zaprowadzi Cię z punktu A do B. Wyobraźnia zabierze Cię wszędzie..."

 

Między 3 a 5 rokiem życia dziecko zaczyna mieszać świat fantazji ze światem rzeczywistym. Czy należy się tym martwić? Oczywiście, że nie. Jest to zupełnie normalny okres rozwojowy i wcale to nie oznacza, że dziecko kłamie. Ono głęboko wierzy w prawdziwość swoich historii. 

Jako, że jest to jak najbardziej naturalny etap rozwojowy to wcale nie musimy wyobraźni jakoś szczególnie u dziecka ćwiczyć, ona ćwiczy się sama 🙂 Jednak zabawy z wyobraźnią są bardzo ciekawe, nie tylko dla dzieci ale i dla dorosłych. Odpowiedzi maluchów są nieprzewidywalne. A korzyści ze wspólnej zabawy nieocenione. Karty rozwoju wyobraźni możemy szybko przygotować wraz z dzieckiem, które na pewno chętnie nam w tym pomoże. 

Aby nasz mózg sprawniej pracował warto ćwiczyć obie półkule mózgu. Lewa odpowiada za logiczne myślenie i na tej bardzo często się skupiamy, jednak poprzez rozwijanie wyobraźni stymulujecie prawą półkulę mózgu, dzięki czemu łatwiej dziecku przyswoić wiedzę. Uczy się również empatii, poprzez stawianie siebie na miejscu innego człowieka. Łatwiej mu uporać się z nową nieznaną sytuacją oraz pokonać lęki i słabości. Dziecko dowiaduje się, że każdy problem można rozwiązać na kilka sposobów. Umiejętność wychodzenia poza schematy dodaje pewności siebie oraz uczy indywidualności. 

Dla jasności dodam tylko, że dominacja półkul mózgowych jest mitem i to ćwiczenie w żaden sposób nie prowadzi do rozwijania TYLKO i wyłącznie prawej półkuli co rzekomo miałoby do takiej dominacji prowadzić. Oczywiście działamy tutaj na wyobraźnię za co odpowiada prawa półkula, jednak gdy kojarzymy obrazek z jakąś rzeczą, np z krzesłem, a następnie zapamiętujemy jego funkcję poprzez logiczne wytłumaczenie użyteczności  tego przedmiotu, to w tym momencie angażujemy lewą półkulę mózgu;-)

rozwijamy wyobraźnię

Poziom trudności: Bardzo łatwe

Czas: ok 2h

Dla kogo: 4+

Czego uczy: nieszablonowego myślenia, kreatywnego rozwiązywania problemów, wychodzenia poza schematy, pewności siebie, empatii, pomaga pokonywać lęki i nowe sytuacje. Dziecko samo potrafi twórczo zagospodarować swój czas.

Materiały:

-papier kolorowy (80g),

-biały papier (80g),

-nożyczki,

-klej,

-laminator.

Wykorzystanie kart:

O sposobie wykonania nie będę się rozpisywać, bo już po zdjęciach widzicie, że nie jest to trudne. Z kolorowego papieru wycinamy dowolny obrazek i przyklejamy na biały papier. Potem już tylko pozostaje nam zalaminowanie i wycięcie kart.

Korzystanie z kart również jest bardzo proste i zależy od ilości uczestników zabawy. Ja przedstawię Wam 3 przykładowe konkurencje, biorąc pod uwagę 2 drużyny liczące po 2 dzieci.

Pierwsze zadanie:

Każda z drużyn losuje dla siebie obrazek. Zadaniem graczy jest wymyślenie jak najwięcej skojarzeń dla tego obrazka. Oczywiście odpowiedź musi być uzasadniona, tzn., że dziecko musi umieć odpowiedzieć na pytanie, dlaczego na tym obrazku widzi, np "klucz?".

Drugie zadanie:

Każda z drużyn wybiera obrazek. Mówi co jego zdaniem przedstawia ta karta, a następnie wymyśla jak najwięcej wyrazów związanych z tym obrazkiem.

np. To jest LAMPA: światło, abażur, ciemność, żarówka, pokój, noc, sufit, prąd, rachunek. itp.

Trzecie zadanie:

Każda z drużyn wybiera dla siebie 4 obrazki. Zadaniem graczy jest wymyślenie historyjki tak aby znalazły się w niej rzeczy z obrazków.

karty rozwijające wyobraźnię
wakacyjne (po)tyczki

Dzisiejszy wpis został przygotowany w ramach projektu wakacyjne (po)tyczki, przygotowanego przez Ilonę z bloga "Kreatywnym okiem" ( o tym blogu już Wam kiedyś pisałam, jeżeli nie mieliście okazji tam jeszcze zajrzeć, to gorąco Was do tego zachęcam, na pewno nie będziecie się tam nudzić). Projekt będzie trwał całe wakacje i przewiduje 4 posty, więcej na temat zasad projektu możecie przeczytać tutaj.

Jeżeli nie widziałeś/aś jeszcze pierwszego postu, który dotyczył tematyki rachunków, to zajrzyj koniecznie tutaj.

8 thoughts on “Moc wyobraźni!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *