Chodzenie po kształtach

chodzenie po kształtach

Kochani projekt wakacyjny trwa. Dzisiaj dla odmiany przedstawiam Wam propozycję łatwą do wykonania. Myślę nad zrobieniem maty filcowej z kształtami na podstawie dzisiejszej zabawy. Żeby się niepotrzebnie nie narobić przeprowadziliśmy próbę generalną. A teraz do rzeczy. Chodzenie po kształtach odbyło się wśród małych dzieci, więc musieliśmy ją uprościć, aby poziom dopasować do uczestników zabawy. 

Poziom trudności: bardzo łatwe,

Czas: do 10 min,

Dla kogo: 2+,

Czego uczy: rozpoznawania kształtów, koncentracji, ćwiczy pamięć, skupienie uwagi, dyscypliny, spostrzegawczość, rozwija motorykę dużą,

Potrzebne materiały:

Do wykonania zabawy potrzebujecie tylko:

-kredę,

-powierzchnię na której możecie malować,

-uczestników zabawy

-i oczywiście ładną pogodę 🙂

Chodzenie po kształtach przebieg zabawy dla 2+ :

Rysujemy kształty w takiej ilości, aby każde dziecko mogło znaleźć jeden dla siebie z każdego rodzaju. Dwulatki dopiero uczą się rozpoznawać kształty, więc jest to dla nich idealna zabawa, by przyswoiły w łatwy sposób tą wiedzę. Dorosły mówi na jaki kształt mają stanąć i każde dziecko szuka dla siebie odpowiedniego kształtu. Z początku troszkę się gubili ale z czasem było im coraz łatwiej znaleźć odpowiedni kształt.

chodzenie po kształtach

Dla 3+ :

Trzylatki mają już kształty opanowane do perfekcji, więc można nieco podnieść poziom trudności. Ich zadaniem jest zapamiętanie kolejności kształtów, czyli odpowiedniej sekwencji.  Zaczynamy od dwuelementowej i podnosimy poziom trudności stopniowo dopasowując go do dzieci. Dziecko idzie po: kwadrat, serce. Gdy to nie stanowi trudności dokładamy dodatkowy kształt: kwadrat, serce, trójkąt. Dziecko musi zapamiętać swoją trasę.

Dla 4+ :

Kodujemy kształty. Uczymy dzieci kodu: np: kwadrat- klaskanie, koło - szczekanie, serce-pukanie, trójkąt - miauczenie. Gdy dzieci zapamiętają kod, dorosły wykonuje sekwencje, np: pukanie, pukanie, klaskanie. Dziecko musi stanąć na: serce, serce i kwadrat.

chodzenie po kształtach

Dużym plusem zabawy jest brak rywalizacji. My pozwalaliśmy w grupie dwulatków również na to, aby dwie osoby stały na jednym kształcie, pomimo że było ich na tyle dużo, że każdy mógł znaleźć dla siebie jeden kształt. Uczestnicy szukali kształtów jednocześnie, co powodowało, że jeżeli ktoś nie wiedział co ma zrobić mógł podglądać sąsiada. Idealne rozwiązanie dla małych dzieci, które jeszcze nie potrafią przegrywać 🙂

wakacyjne (po)tyczki

Dzisiejszy wpis został przygotowany w ramach projektu wakacyjne (po)tyczki, przygotowanego przez Ilonę z bloga "Kreatywnym okiem" ( o tym blogu już Wam kiedyś pisałam, jeżeli nie mieliście okazji tam jeszcze zajrzeć, to gorąco Was do tego zachęcam, na pewno nie będziecie się tam nudzić). Projekt będzie trwał całe wakacje i przewiduje 4 posty, więcej na temat zasad projektu możecie przeczytać tutaj.

Jeżeli nie widziałeś/aś jeszcze pierwszego postu, który dotyczył tematyki rachunków, to zajrzyj koniecznie tutaj.

9 thoughts on “Chodzenie po kształtach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *