Pobudka Agatko!

książeczka sensoryczna

Książeczka sensoryczna

Przedstawiam Wam kolejną książeczkę sensoryczną, tym razem dla dziecka nieco starszego. Zawiera ona elementy dotyczące samoobsługi i dotyczy tak na prawdę jednego dnia. Cala akcja zaczyna się tuż po pobudce a kończy pójściem spać. Na wszystkich stronach książeczki znajdują się polecenia, które mówią dziecku co powinno zrobić. Niektóre z nich przyczepiane są na rzep, co daje rodzicowi możliwość modyfikacji tych poleceń.

Rozmieszczenie przedmiotów w przestrzeni

Wszyscy dobrze wiemy, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlatego też, tuż po przebudzeniu zaczynamy dzień właśnie od przygotowania śniadania, a dokładniej zadaniem dziecka jest odpowiednie rozmieszczenie przedmiotów w przestrzeni.

rozmieszczenie przedmiotów w przestrzeni

Ubieranie Agatki

Po zjedzonym śniadaniu przechodzimy do ubioru. Zadaniem dziecka jest ubranie dziewczynki. Może ono samo dokonać wyboru czy wyjdzie ona na spacer w sukience, spodniach czy też w spodenkach. Następnie w zależności od wieku dziecka powinno ono opowiedzieć w co ubrana jest dziewczynka, jakiego koloru są ubrania, które ma na sobie oraz wskazać poszczególne części ciała. 

ubierz się

Ćwiczenie samodzielności

Po dokonaniu wyboru w czym Agatka pójdzie na spacer, zakładamy sweter i buty. Na tych stronach dziecko ćwiczy motorykę małą oraz za pomocą butów treningowych uczy się zawiązać sznurowadła (młodsze dzieci mogą po prostu przeciągać sznurówki przez dziurki).

but treningowy

Agatka uczy się liczyć

Agatka jest już gotowa na wycieczkę. Dzisiaj wybierze się do zoo. Jej zadaniem jest dopasowanie sylab do zwierząt. A na kolejnych stronach uczy się liczyć do 10.

nauka liczenia

Ćwiczenie motoryki małej

Podczas spaceru Agatka była nieuważna i pobrudziła nieco swoje ubrania. Zadaniem dziecka jest zrobienie prania a następnie rozwieszenie ubrań na sznurku.

motoryka mała

Logiczna historyjka

Po tak wyczerpującym dniu nie pozostaje nic innego jak przygotować się do pójścia spać. Zadaniem dziecka jest ułożenie logicznej historyjki w kolejności chronologicznej. Oczywiście nie ma tutaj sztywnie ustalonej kolejności, zależy ona od tego w jakiej kolejności dziecko wykonuje poszczególne czynności. Jedno dziecko najpierw się kąpie a inne je kolację. Identyfikując się z Agatką, dziecko uczy się sekwencji wydarzeń oraz przebiegu czynności w czasie.

logiczna historyjka
wakacyjne (po)tyczki

 

 

Dzisiejszy wpis został przygotowany w ramach projektu wakacyjne (po)tyczki, przygotowanego przez Ilonę z bloga "Kreatywnym okiem" ( o tym blogu już Wam kiedyś pisałam, jeżeli nie mieliście okazji tam jeszcze zajrzeć, to gorąco Was do tego zachęcam, na pewno nie będziecie się tam nudzić). Projekt będzie trwał całe wakacje i przewiduje 4 posty, więcej na temat zasad projektu możecie przeczytać tutaj.

3 thoughts on “Pobudka Agatko!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *