Montessoriański dom

Metoda Marii Montessori

Metoda Marii Montessori

Czy pedagogika i wychowywanie dziecka w duchu Metody Marii Montessori, włoskiej lekarki jest tylko tymczasową modą czy sposobem na lepszy rozwój dziecka pod względem emocjonalnym, społecznym, fizycznym i intelektualnym? Czy każdy z nas może stworzyć dziecku montessoriański dom czy może potrzebne są nam do tego specjalistyczne placówki? O czym w ogóle mówi Metoda Montessori?

Założenia metody Montessori

Uczyłam się dziecka. Wzięłam to, co dziecko mi przekazało i wyraziłam to. I tak powstała metoda zwana Montessori.  (dr Maria Montessori)

 

Maria Montessori podczas swojej długoletniej pracy z dziećmi zauważyła, że rozwijają się one znacznie lepiej w przyjaznym środowisku, gdzie mogą się uczyć poprzez doświadczenie a nie tylko siedząc w szkolnej ławce. Ich wrodzona zdolność i chęć do nauki a także ogromna ciekawość świata powodują, że chłoną one wiedzę jak gąbka. I właśnie te cechy w swojej praktyce zawodowej wykorzystywała włoska lekarka. Poprzez  Metodę Montessori szanujemy indywidualność dziecka, wspieramy go poprzez obserwację i jak najmniejszą ingerencję w jego działanie. Tworzymy mu przestrzeń w której w sposób bezpieczny i spokojny będzie ono dążyć do samodzielności.

 

wycinanie i przyklejanie

Dlaczego warto stosować Metodę Montessori?

Dziecko wychowywane w duchu Metody Marii Montessori jest pewne siebie, zna swoją wartość i dąży do samodzielności. Nie boi się podejmować kolejnych wyzwań a porażki tak szybko je nie zniechęcają. Ma świadomość, że każdy problem można rozwiązać na kilka sposobów. Jest chętne do pomocy, empatyczne i odpowiedzialne. Uczy się motywacji wewnętrznej a nie jest tylko zewnątrzsterowne. 

wycinanie

Montessoriański dom

Pomoc w pracach domowych to również założenia Metody Montessori, gdyż późniejsza nauka np.: matematyki łatwiej przychodzi tym dzieciom, które potrafią się skoncentrować i skupić całą uwagę na zadaniu, które wykonują. Jak się domyślacie nic tak nie uczy dziecka koncentracji jak czynne uczestnictwo w życiu codziennym. Pomoc przy nakrywaniu do stołu sprawia, że dziecko czuje się ważne i potrzebne. Skupia się na tym, aby jak najlepiej i najdokładniej wykonać powierzone mu zadanie. Uczy się odpowiedzialności, pracowitości a także ma świadomość, że każdy członek rodziny ma swoje obowiązki, za które jest odpowiedzialny. 

Krótko mówiąc nie potrzebujemy żadnych specjalistycznych szkół, materiałów czy też placówek, aby wcielić w życie założenia Metody Marii Montessori, no chyba że ktoś chce być wykwalifikowanym nauczycielem tej metody 🙂 

 

 

malowanie

Zasady pedagogiczne:

  1. Dziecko samo wybiera tempo, czas uczenia się, a także stopień trudności.
  2. Uczeń samodzielnie wybiera materiał z którym chce pracować.
  3. Dziecko ma prawo do pracy w ciszy a także do samodzielnego wykonania zadania (pomoc otrzymuje tylko w tedy, gdy o nią poprosi).
  4. Wyizolowanie bodźca, czyli dziecko zajmuje się tylko jednym tematem, na którym skupia całą swoją uwagę (brak zbędnych rozpraszaczy).
  5. Materiały wynikają jeden z drugiego. Stopniowo zwiększa się stopień trudności.

Jest jeszcze kilka zasad ale odnoszą się do pedagogów stosujących tą metodę, więc ja nie będę tu wszystkiego wypisywać. W końcu nie chodzi o to by jajko było mądrzejsze od kury a o to by wprowadzać u siebie te zasady, które nam odpowiadają i które bez większego problemu są możliwe do wprowadzenia 😉

Kilka słów o książce

Na koniec jeszcze kilka słów na temat książki "Montessori dla każdego". Osobiście uważam, że są lepsze pozycje. Ta jest bardzo fajna jednak nie ma w niej nic odkrywczego. Ćwiczenia, które są do wykonania dla dziecka może przygotować każdy rodzic sam. A także podobne zadania można spotkać w innych zestawach. Natomiast jest to na pewno ciekawa opcja dla tych osób, które nie mają czasu lub chęci na samodzielne przygotowanie zadań, a także dla osób, które jeszcze nie miały okazji zapoznać się z tym tematem. 

Książka przeznaczona jest dla dzieci 3+, te młodsze z powodzeniem mogą wykonywać prostsze ćwiczenia a także na początek uczyć się prawidłowo trzymać nożyczki, następnie korzystać z plastikowych, po to by po opanowaniu tych umiejętności ćwiczyć precyzję podczas wycinania określonych wzorów już normalnymi nożyczkami. Młodsze dzieci również mogą wskazywać poszczególne elementy na ilustracjach, a także rozpoznawać kształty. Starsze oprócz wycinania uczą się pisać i czytać, malować, wycinać i wyklejać. Książka jest przygotowana w taki sposób aby w niej wykonywać ćwiczenia ja jednak jestem zwolennikiem tego, aby uczyć dziecko szanować książki a poszczególne ćwiczenia po prostu odkserować 😉

2 thoughts on “Montessoriański dom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *