W-Fragen, czyli jak zapamiętać słówka pytające?

W-FRAGEN. czyli jak zapamiętać słówka pytające

Jak zapamiętać W-fragen?

Na potrzeby znanej już Wam MAG.DE-POL, powstała historyjka mająca na celu łatwiejsze zapamiętanie w-fragen. Skoro uczniom sprawia trudność rozróżnienie słówek pytających, to trzeba im jakoś ten temat w ciekawszy sposób przedstawić 😉 Jeśli i Wy nie wiecie jak zapamiętać słówka pytające, jak je od siebie odróżnić i wreszcie przestać je ze sobą mylić, to zapoznajcie się z poniższym sposobem, z pewnością pomoże Wam on rozwiązać ten problem. Poniżej znajdziecie historyjkę skojarzeniową, która jednocześnie połączona jest z obrazkami ułatwiającymi jej zapamiętanie. Jeśli poniższy sposób i Wam się spodoba, to na końcu postu znajdziecie plik do pobrania, oczywiście za darmo. Miłej lektury i owocnej nauki 😉

Detektyw Ksawery i jego historia

(kiedy?) W urodziny DzieWANNy, (gdzie?) w mieście WOrany zdarzyło się coś niezwykłego. (kto?) Detektyw KsaWERy otrzymał dziwne zadanie, bowiem został skradziony (co?) tajemniczy kWAS. Detektyw zapytał (kogo?) przechodzącą WENus „Czyj to był kwas?” „Kwas był (czyj?) Pani WESSEN”, westchnęła Wenus i po chwili dodała: „Pani Wessen pożyczyła go (komu?) swojej przyjaciółce Pani WEMowskiej.”

w fragen

.... a co było dalej?

Bez wątpienia cała historia zaintrygowała detektywa… „Ale dlaczego Pani Wessen go pożyczyła?” Dopytywał się dalej Pan Ksawery. (dlaczego?) „Ponieważ kwas spełniał WARUnek, by uzyskać niezwykłą biel ubrań, a co więcej pachniał (jak?) WIEśmienicie” wyjaśniała cierpliwie Wenus. Podobno został skradziony (skąd?) z HERbowego sejfu i złodziej uciekł (dokąd?) do CHIN.

słówka pytające języka niemieckiego

Podsumowanie

Jak już zauważyliście słówka pytające ukryte są w tej części wyrazu, która na nie odpowiada. Tak więc zapamiętując przebieg wydarzeń krótkiej historyjki, a także jej bohaterów w łatwy sposób uczysz się znaczenia tych słów. Ten sposób przyswajania wiedzy jest po pierwsze ciekawszy, a po drugie skuteczniejszy od żmudnego wkuwania słówek. Ponadto bez większego problemu zostaje w pamięci już po pierwszym zapoznaniu się z historyjką 😉

Kiedy? – WANN - w urodziny DzieWANNy

Gdzie? – WO – w mieście WOrany

Kto? – WER –  detektyw KsaWERy

Co? – WAS –  tajemniczy kWAS

Kogo? – WEN – przechodzącą WENus

Czyj? – WESSEN – Pani WESSEN

Komu? – WEM – Pani WEMowskiej

Dlaczego? – WARUM – bo spełniał WARUnek

Jak? – WIE – WIEśmienicie

Skąd? – WOHER – z HERbowego sejfu

Dokąd? – WOHIN – do CHIN

Pobierz plik: wfragen

Inne sposoby na naukę języka niemieckiego:

Naukę liczenia możesz urozmaicić poprzez filcowe tablice edukacyjne do nauki liczenia lub w przypadku młodszych dzieci możesz wykorzystać w tym celu książeczkę sensoryczną, która jednocześnie jest wspaniałym narzędziem do nauki kolorów. Oprócz tego znajdziesz u mnie również piłkę edukacyjną nawiązującą do kolorów, pozytywnego i negatywnego nastroju oraz czasowników związanych z rzucaniem i łapaniem. Tak jak widzisz skuteczna nauka nie powinna ograniczać się do siedzenia w ławce i "suchego" przyswajania tematu.

4 thoughts on “W-Fragen, czyli jak zapamiętać słówka pytające?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *